sendeyap.site web sitesi "Projeleriniz havada kalmasın" sloganıyla kendi web sitesini kendi yapıp yönetmeyi başarmak isteyenlere ve özellikle web gişimciliğinde maliyeti ve yönetimi açısından daha uygun olan açık kaynak kodlu web yazılımları kullanarak kendi projelerini kendisi yapmak isteyenler için hızlı ve pratik çözümler sunan bir comtrell.com girişimidir.

Alibaba.com bloballeşen dünya için büyük bir eticaret adımıydı çünkü zaten dünyanın üretim yeride Çin. 7-8 yıl öncede bunun yereli bir rpojem vardı ama malum kodlama özürümden dolayı yapamamıştım. O zaman webkatalogu.com olarak düşünmüştüm. Yani bütün firmalar ürettiklerinin basılı kataloğunu internete taşıyacaktı. Yıllar sonra tedariknoktam.com adlı domaini buldum ve bunu yeniden yapabileceğimi düşündüm. Türkiyedeki bütün üretici ve toptancıları bir araya getirmek harika bir gieişim olabilir.

Ben domain türetmeyi çok seviyorum, youota.com da klavyede birşeyi yanlış yazarken ortaya çıktı You Over The Air (youota.com) Sonra bu domainden ne türetebileceğimi düşündüm ki, bu süreçte ben facebook ve twitter dan sonra neler olabiliri projelendirmeye çalışıyordum. Gelinen noktada google.youtube, facebook ve twitterdan sonra insanların ünlü olmak daha doğrusu yeteneklerini sergilemek istediğini düşündüm. Yani youtube gibi genel bir platform yerine insanların kendisi gibi olanları takip ettiği bir Talent Social Network içinde bulunmak istediğini düşündüm. Özellikle extrem spor yapanların kendileri gibi olanlarla aynı yerde olduğu bir site ve uygulamaya ihtiyaç olduğunu düşünüyorum

Size tuhaf gelebilir ama ben hala internette istediğim cevapların çoğusunu bulamıyorum, ne google ne facebook grupları ne forumlar ne başka siteler benim istediğim gerçek bilgiyi çoğu zaman bana vermiyor. Spesifik bilgiyi en azından, ki benim artık genel bilgiye ulaşmada sıkıntım olmamalı. Yani bambu nedir dediğim de elbette bulabilmeliyim hemen cevabı ama bambudan kaşık nasıl yaparım ın cevabını bulmak istiyorum. Ya da gündelik yaşamda anlık soru cevap deneyim paylaşmalık bri uygulama site olmalı. Evet soru cevap siteleri yaygınlaşıyor gittikçe Quora.com var ama yerelde bunun karşılığı olan tam bir çözüm yok gibi. xdeneyim.com u bu yüzden projelendirdim. İstiyorumki insanlar blog açmadan youtube kanalı açmadan video çekmedende sadece yazarak tamamen kendi kendine icat ettiği veya kendisinin bildiği ama çoğu kimsenin bilmediği bir tecrübesini paylaşsın ve birbirilerinin tecrübelerinden veya sadece akıl yürütmesinden faydalansınlar.

Burası YUTMAK.COM burada yemek zevkini doyasıya yansıtabilir, yediklerini "Yutmadan Paylaş"abilir. Restoran, tarif, gurme, gastronomi, sağlıklı gıda ve beslenme konularını kapsayacak kapsamsalı bir Yemek Sosyal Ağı içinde yer alabilirsin

Burada neler yapabileceğin konusunda sana bilgiler verelim biraz. Evet, biliyoruz sende bizim gibi zamanını global sosyal ağlarda geçiyor ve sende her gün istemsizce, tamamen bir rutin olarak timeline'ı aşağı kaydırarak haberleri, sayfa ve grupları takip ediyorsun. Peki İstanbul gibi bir metropolde yaşayan biri olarak, bu sence de çok basit ve faydasız yaşam biçimi değil mi? Oysa her gününü böyle global bir ağda geçirirken, yaşadığın şehirde 15 milyon insanın seninle aynı olan ortak ilgi alanlarını ve şehirde yaşadıklarını paylaşabilirdin.


Açık Girişim Ofisi  -  Özgün ve sosyal projelerle internet girişimciliği üzerine yoğunlaşmış bir internet girişimidir

Dipnot

Girişimcilik sadece mutluluk için yapılmaz, dünyanın neresinde olursa olsun girişimcilik; başkasına çalışmak istemeyenlerin mecburi işidir. 

Ömer VURAL