May 2018

Hits: 16
Comtrell.com olarak bizler internet sektöründe şeffaf, dürüst, yenilikçi ve orijinal olmaya çalışıyoruz. Bütün projelerimizde bir yenilik ve fayda sunmaya çalışıyoruz. Projelerimizi bu ilkelere inanan herkese açıyoruz. Sizlerde eğer bizim gibi bu düşüncelerle çalışmak istiyor ve bir projemizde yer almak istiyorsanız bize iletişim sayfamızdan ulaşınız. Şuan için serbest ve uzaktan çalışan ekip arkadaşlarına ihtiyacımız var. Sizlerde bu şartlarda bir iş arıyorsanız tam yerindesiniz.

Hits: 12
Çok değil bundan 10 yıl sonra facebook ve instragram başta olmak üzere bu türde sosyal ağların çok salakça bulup, şuanki formatlarını çok basit, işe yaramaz ve gereksiz göreceğiz. Çok değil bundan 10 yıl sonra facebook ve instragram başta olmak üzere bu türde sosyal ağların çok salakça bulup, şuanki formatlarını çok basit, işe yaramaz ve gereksiz göreceğiz.

Evet, Facebook, twitter, instagram vb.. Baktığınızda siz ücretsiz sosyalleşme, anılarınızı ölümsüzleştirip paylaşma/gösterme ve bilgilenme alanı olarak görebilirsiniz.. Evet bende öyle görüyorum, hatta bizim gibi 3. dünya ülkleri için bireylerin reelde parası olmadığı sosyallleşemeyecek olduğu yerlerde adeta bir terapi gibi.. Düşünsenize eğer internet ve sosyal medya tesellisi de olmasa demokrasi ve zenginlik özgürlük olmayan ülkelerde nasıl birsosyal cinnet yaşanırdır.

Ama bir yere kadar bu da bir noktadan sonra gördüğüm herşey aslında bu sosyal ağ sitelerinin tüm dünyayı yani bizi açık bir pazaryeri, meta ve anonim birer unsur birer figuran yaptığını da görüyorum.

Öyle maalesef, çünkü bu siteler için esas olan şey kullanıcı sayısı ve paylaşım sayısı ile ne kadar çok kişiyi orda topladıkları ve ne kadar vakit geçirttikleri önemli. Öyle ya bu şekilde ücretsiz reklam alanı olmuş oluyor. yani siz birilerine bir ürün bir hizmetiniz konusunda reklam yapmak isteseniz önce için o insanları bir yere toplamanız gerekir gibi bir şey. Evet aynı şey eğer ne kadar insan toplarsanız o kadar onları reklam alabilirsinizde demek. Yani siz varsanız reklam alabilir birileri ne kadar çok varsanız o kadar çok ne kadar çok vakit geçirirseniz o kadar çok reklam alınabilinir sizin üzerinizden.

Hal böyle olunca sosyal medya siteleri sizi topladıkları yerde her zaman kamuya açık şekilde görünür kılmak istiyor reklam göstermek için.Bu yüzden facebook aramalarda kendinizi gizlemeyi kaldırdı. Yani bir yere ayrılmadan ordan ya da ayrılsanızda ikide bir geri dönüp gelmenizi istiyorlar.

Şimdi bu açıdan bakınca bize ücretsiz sosyalleşme ve bilgilenme imkanı vermelerinin önemi braz hatta epey azaldı değil mi gözünüzde.

Durumun vehameti biraz daha ifade edeyim, mesala ne yapıyoruz bu sosyal ağlarda... Temel olarak aynı internet tarayıcı gibi sayfaları aşağı çekerek paylaşımlara bakıp yazı, resim ve videolara bakıyoruz ve metin yada görsel ifadeler giriyoruz.

Burada hiç sorun yokmuş gibi gözükebilir ama asıl sorun burda.. Yani bize sürekli bir akış yaşatıyoruz geçmişe doğru. Çünkü paylaşımların hepsi biizi geçmişi önümüze getirmekle ilgili peki hiç düşündünüz mü bu aaşağı yani geçmişe akış neden bize bir şeyleri de planlatmıyor geleceğe dair.

Aşağıdaki resimde yıllar önce 2010 yılında İstanbul için Özelleştirilmiş Bir Şehir Rehberi projesi olan istanbulusma.com un ilk tasarım halinigörüyorsunuz.

March 2016

Hits: 304
Facebook, twitter, instagram ve diğerleri artık sosyal ağların kapsamı ve etkisi öyle bir noktaya geldi ki, insanların sadece günlük hayatına hükmetmekle kalmıyorlar, girişimciler için internet sektöründe yeni projeler üretmek bu sektörde yer almak gittikçe anlamsızlaşıyor. Bu öyle bir hegamonyaki bu sosyal ağlar dışında, artık firma sosyal ve bireysel web sitesi açmaya veya cep telefonu uygulamasına gerek kalmıyor. Evet, bu global sosyal meyda şirketleri kurdukları tekel düzende kendi hizmet kapsamlarını o kadar geniş ve etkin tutmaya çalışıyorlar ki, kısaca "insanların artık başka sitelere girmesine gerek kalmasın deniyor" bir yerde...

Read more

February 2016

Hits: 576
Burada neler yapabileceğin konusunda sana bilgiler verelim biraz. Evet, biliyoruz sende bizim gibi zamanını global sosyal ağlarda geçiyor ve sende her gün istemsizce, tamamen bir rutin olarak timeline'ı aşağı kaydırarak haberleri, sayfa ve grupları takip ediyorsun. Peki İstanbul gibi bir metropolde yaşayan biri olarak, bu sence de çok basit ve faydasız yaşam biçimi değil mi? Oysa her gününü böyle global bir ağda geçirirken, yaşadığın şehirde 15 milyon insanın seninle aynı olan ortak ilgi alanlarını ve şehirde yaşadıklarını paylaşabilirdin.

Read more

Hits: 299
"Hangi markette acaba bana göre ne var, ne yok?" un cevabını bilmek için ise, her marketin en azından web sitesine girip mevcut kampanyalarını online olarak görmek veya yakınımızdalarsa tek tek gidip gezmek ya da denk gelirse kapımıza konan market broşürlerine bakmak zorundayız. Ama maalesef marketlerin hepsi işimize veya evinize yakın olmuyor. Bu yüzden marketleri takip etmek ve market alışverişi yapmak büyük bir vakit ve enerji yani çaba ister.
Read more

Hits: 270

January 2016

Hits: 23
Size tuhaf gelebilir ama ben hala internette istediğim cevapların çoğusunu bulamıyorum, ne google ne facebook grupları ne forumlar ne başka siteler benim istediğim gerçek bilgiyi çoğu zaman bana vermiyor. Spesifik bilgiyi en azından, ki benim artık genel bilgiye ulaşmada sıkıntım olmamalı. Yani bambu nedir dediğim de elbette bulabilmeliyim hemen cevabı ama bambudan kaşık nasıl yaparım ın cevabını bulmak istiyorum. Ya da gündelik yaşamda anlık soru cevap deneyim paylaşmalık bri uygulama site olmalı. Evet soru cevap siteleri yaygınlaşıyor gittikçe Quora.com var ama yerelde bunun karşılığı olan tam bir çözüm yok gibi. xdeneyim.com u bu yüzden projelendirdim. İstiyorumki insanlar blog açmadan youtube kanalı açmadan video çekmedende sadece yazarak tamamen kendi kendine icat ettiği veya kendisinin bildiği ama çoğu kimsenin bilmediği bir tecrübesini paylaşsın ve birbirilerinin tecrübelerinden veya sadece akıl yürütmesinden faydalansınlar.

Read more

Hits: 25
Read more

Açık Girişim Ofisi  -  Özgün ve sosyal projelerle internet girişimciliği üzerine yoğunlaşmış bir internet girişimidir

Dipnot

Girişimcilik sadece mutluluk için yapılmaz, dünyanın neresinde olursa olsun girişimcilik; başkasına çalışmak istemeyenlerin mecburi işidir. 

Ömer VURAL