Ne Gerek Vardı Comtrell Projelerine

Ne Gerek Vardı Comtrell Projelerine

17 March 2016
Category: hakkımızda
Hits: 443
Last Updated: Friday, 11 May 2018 09:17

Facebook, twitter, instagram ve diğerleri artık sosyal ağların kapsamı ve etkisi öyle bir noktaya geldi ki, insanların sadece günlük hayatına hükmetmekle kalmıyorlar, girişimciler için internet sektöründe yeni projeler üretmek bu sektörde yer almak gittikçe anlamsızlaşıyor. Bu öyle bir hegamonyaki bu sosyal ağlar dışında, artık firma sosyal ve bireysel web sitesi açmaya veya cep telefonu uygulamasına gerek kalmıyor. Evet, bu global sosyal meyda şirketleri kurdukları tekel düzende kendi hizmet kapsamlarını o kadar geniş ve etkin tutmaya çalışıyorlar ki, kısaca "insanların artık başka sitelere girmesine gerek kalmasın deniyor" bir yerde...

Yani firmaysanız ya da sosyal ağ içerikli bir web siteniz varsa, bunu duyurmak için bile bu sosyal ağ sitelerine mecburmuşsunuz gibi, dahası bu sosyal ağlarda bize sunulan onlarca ekstra özellik sayesinde aslında bizim başka bir siteye ihtiyaç duymaz hale gelebiliyoruz. İlan vermek içinde bu sosyalağ siteleri, bir konuda bir topluluk kurmak içinde, firmamızı tanıtmak içinde, e-satış yapmak içinde, bir konuda firma veya birey olarak iletişim destek çağrı desteği sunmak içinde veya kendimizi bireysel olarak profesyonel ve ya non-profit(kazanç gütmeyen) amaçlar için tanıtacağımız bir sayfa, evet nerdeyse ihtiyaç duyacağımız herşey ama herşey bu sosyal ağlarda bize ücretsiz sunuluyor.

Buna, "iyi ya ne güzel adamlar bize her konuda ücretsiz hizmet veriyor ve firmalarda kişilerde web sitesine ihtiyaç kalmadan bu ağlar üzerinden her türlü satış, hizmet ve iletişim gibi hizmetleri kolayca sunabiliyor" da denebilir. Son derece haklı olunmakla beraber, bu sosyal ağ mantığı aslında bizi kısır ve vasat bir döngüde tutuyor. Yani bir insan interneti facebook, twitter, youtube ve instagram üzerinden, ordaki temel çerçeveden özümsemeye başladığında, orda olan bu ortalama etkinlikler onu bir noktadan sonra sadece newsfeedi(haber kaynağını) aşağı çeken ve bu hipnoz ve iluzyonda bilinçsizce gününü harcayan yarı bir insan yarı robot haline getiriyor. Çünkü mantık ve kurgu aynı hepsinde "aşağı çek! bak! tepki ver!" yada kendin biye yükle buna verieln tepkileri takip et markaları ve grupları incele.

Oysa geçen 15 yıllık com dünyasından sonra modern insanın tarayıcıdan sonra uygulamada aşağı çekerek(scroll) bir şeyleri izleyip beğen, yorum yap, paylaş gibi basit eylemlerden çok daha fazla şeyi hayatına organize ederek katması gerekirdi internet ortamında...

Ben comtrell kurucusu olarak 2010 dan bu yana temel "facebook ve twitter dan sonraki sosyal ağ ne olmalı?" sorusunun cevabını arıyordum ve geçen 5-6 yıl sonunda bir kaç global proje ile beraber aslında bu sorunun cevabının yerel Özelleştirilmiş Konsept Sosyal Ağlar olması gerektiğine karar verdim.

Yani konumuz ne olursa olsun şehir, müzik, spor, eğlence her konuda ama her konuda bu sosyal ağlarınd adışında özelleştirilmiş ağlara ihtiyacımız var. Bu servislerin yerel şirketler tarafından karşılanması çok zor değil sadece doğru şekilde ihtiyaçlara göre organize edilmeli. Comtrell projelerini incelerseniz bunları göreceksiniz.

 

 

 


COMTRELL Kurucusu, Ömer VURAL

COMTRELL Kurucusu, Ömer VURAL

Gender: Male
Email address: vuralomer@yahoo.com
Comtrell kurucusu, alternatif kişisel gelişim psikolojisi yazarı ve web girişimcisi, linuxcu ve open source tutkunu, kendi yerel ve global web projelerini hayata geçirmeye çalışıyor. Facebook ve Twitter'dan sonrası ne olabiliri projelendiriyor. 15 yıldır web projelerini hayata geçirmeye çalıştığı için Türkiye'nin hatta dünyanın en büyük başarısızlık örneği olmaya aday. Hala deniyor... Çok yönlü ikizler.  Fıtrat ve coğrafya mağduru, idealist...

Açık Girişim Ofisi  -  Özgün ve sosyal projelerle internet girişimciliği üzerine yoğunlaşmış bir internet girişimidir

Dipnot

Girişimcilik sadece mutluluk için yapılmaz, dünyanın neresinde olursa olsun girişimcilik; başkasına çalışmak istemeyenlerin mecburi işidir. 

Ömer VURAL