Sosyal Medya Sitelerinin Vasatlığı ve Bizim Temel Özelleştirme İhtiyaçlarımız

Çok değil bundan 10 yıl sonra facebook ve instragram başta olmak üzere bu türde sosyal ağların çok salakça bulup, şuanki formatlarını çok basit, işe yaramaz ve gereksiz göreceğiz. Çok değil bundan 10 yıl sonra facebook ve instragram başta olmak üzere bu türde sosyal ağların çok salakça bulup, şuanki formatlarını çok basit, işe yaramaz ve gereksiz göreceğiz.

Evet, Facebook, twitter, instagram vb.. Baktığınızda siz ücretsiz sosyalleşme, anılarınızı ölümsüzleştirip paylaşma/gösterme ve bilgilenme alanı olarak görebilirsiniz.. Evet bende öyle görüyorum, hatta bizim gibi 3. dünya ülkleri için bireylerin reelde parası olmadığı sosyallleşemeyecek olduğu yerlerde adeta bir terapi gibi.. Düşünsenize eğer internet ve sosyal medya tesellisi de olmasa demokrasi ve zenginlik özgürlük olmayan ülkelerde nasıl birsosyal cinnet yaşanırdır.

Ama bir yere kadar bu da bir noktadan sonra gördüğüm herşey aslında bu sosyal ağ sitelerinin tüm dünyayı yani bizi açık bir pazaryeri, meta ve anonim birer unsur birer figuran yaptığını da görüyorum.

Öyle maalesef, çünkü bu siteler için esas olan şey kullanıcı sayısı ve paylaşım sayısı ile ne kadar çok kişiyi orda topladıkları ve ne kadar vakit geçirttikleri önemli. Öyle ya bu şekilde ücretsiz reklam alanı olmuş oluyor. yani siz birilerine bir ürün bir hizmetiniz konusunda reklam yapmak isteseniz önce için o insanları bir yere toplamanız gerekir gibi bir şey. Evet aynı şey eğer ne kadar insan toplarsanız o kadar onları reklam alabilirsinizde demek. Yani siz varsanız reklam alabilir birileri ne kadar çok varsanız o kadar çok ne kadar çok vakit geçirirseniz o kadar çok reklam alınabilinir sizin üzerinizden.

Hal böyle olunca sosyal medya siteleri sizi topladıkları yerde her zaman kamuya açık şekilde görünür kılmak istiyor reklam göstermek için.Bu yüzden facebook aramalarda kendinizi gizlemeyi kaldırdı. Yani bir yere ayrılmadan ordan ya da ayrılsanızda ikide bir geri dönüp gelmenizi istiyorlar.

Şimdi bu açıdan bakınca bize ücretsiz sosyalleşme ve bilgilenme imkanı vermelerinin önemi braz hatta epey azaldı değil mi gözünüzde.

Durumun vehameti biraz daha ifade edeyim, mesala ne yapıyoruz bu sosyal ağlarda... Temel olarak aynı internet tarayıcı gibi sayfaları aşağı çekerek paylaşımlara bakıp yazı, resim ve videolara bakıyoruz ve metin yada görsel ifadeler giriyoruz.

Burada hiç sorun yokmuş gibi gözükebilir ama asıl sorun burda.. Yani bize sürekli bir akış yaşatıyoruz geçmişe doğru. Çünkü paylaşımların hepsi biizi geçmişi önümüze getirmekle ilgili peki hiç düşündünüz mü bu aaşağı yani geçmişe akış neden bize bir şeyleri de planlatmıyor geleceğe dair.

Aşağıdaki resimde yıllar önce 2010 yılında İstanbul için Özelleştirilmiş Bir Şehir Rehberi projesi olan istanbulusma.com un ilk tasarım halinigörüyorsunuz.

11 May 2018
Category: Yazılar
Hits: 48
Last Updated: Saturday, 14 July 2018 12:27
COMTRELL Kurucusu, Ömer VURAL

COMTRELL Kurucusu, Ömer VURAL

Gender: Male
Email address: vuralomer@yahoo.com
Comtrell kurucusu, alternatif kişisel gelişim psikolojisi yazarı ve web girişimcisi, linuxcu ve open source tutkunu, kendi yerel ve global web projelerini hayata geçirmeye çalışıyor. Facebook ve Twitter'dan sonrası ne olabiliri projelendiriyor. 15 yıldır web projelerini hayata geçirmeye çalıştığı için Türkiye'nin hatta dünyanın en büyük başarısızlık örneği olmaya aday. Hala deniyor... Çok yönlü ikizler.  Fıtrat ve coğrafya mağduru, idealist...

Açık Girişim Ofisi  -  Özgün ve sosyal projelerle internet girişimciliği üzerine yoğunlaşmış bir internet girişimidir

Dipnot

Girişimcilik sadece mutluluk için yapılmaz, dünyanın neresinde olursa olsun girişimcilik; başkasına çalışmak istemeyenlerin mecburi işidir. 

Ömer VURAL