Web Tasarıma Giriş

Hiç bu konularda bilgisi ve tecrübesi olmayanlar için, öncelikle korkmanıza ve heyacanlanmanıza gerek yok. Çünkü bri müzik esntrumanını biraz çalmayı öğrenmek kadar zorlanacaksınız ama sonuçta bir enstrumanınız olacak gibi düşünün. O enstrumanda web siteniz :)

Nelere ihtiyacımız var onlara bakalım öncelikle

1. Alan adımızı alacağız .com net veya başka bir uzantılı olarak

Com. commerce den ticaretten geliyor yani ticari bir site açacaksanız .com alın, .net ise internetîn net i genel ticari ve bir çok amaç için. Org almayın eğer ticari amaçla kullanacaksanız çünkü .org kar aacı gütmeyen organizasyonlar içindir. .info adı üstünde bilgi sitesi. Gerçi bir çok domain uzantısı var artık. .xyz domaini bile var şuan turkticaret.net te 1 dolara satılıyor.

2. Hosting alacağız. Hosting kısaca web sitesi dosyalarımızın barındırıldığı ve yayınlandığı sunucu bilgisayarlarda bize ayrılan yer. Siz isterseniz kendi evdeki bilgisayarınızı bile sunucu yapabilirsiniz web siteniz için ama 24 saat açık turmak zorunda kalacağınız içn oek mantıklı değil. Şuan bizim comtrell.com dan 25 tl ye hosting 1 yılllık alabilirsiniz.

3. Hostingimizi alan adımıza bağlayacağız yani, aldığımız alan adımızı tarayıcıya yazdığımızda ilgili hostingimize bağlanacak ve sitemizi açacak DNS ayarını yapacağız.

Bu DNS adresini hosting aldığınız yer size temin ediyor ve sonra domaini aldığımız siteye gidip domain ayarları olan yerde bu DNS ayarını ilgili bölüme giriyor kaydediyor ve böylece alan adımız hıstingimizdeki sitemizin dosyalarını gösterecek şekilde ayarlanmış oluyor. Aldığımız hosting hizmetinin sunucusunun Linux tabanlı olmasına dikkat edeceğiz çünkü kullanacağımız hazır kod yazılımlar Windows sunucularda çalışmıyor.

4. Bundan sornaki süreç hosting hesabmızla ilgili hosting hesabımıza girip sitemizi yapacağımız hazır kod veya kendi yazdığımız dosyaları atacağız yanibir nevi bilgisayarımıza işletim sistemi kurmak gibi. Hosting hesabımıza ise gene hosting firmamızın verdiği adreslerden bağlanacağız. Genelde iki baplantı şekli var biri FTP diğeri ise CPANEL veya PLESK veya hosting firmasının kendi arabiriminden.

Biz en çok Linux sunucu bilgisayarlar kullandığımız için hosting yönetim paneli olarak Cpanel kullanıyoruz ve tavsiye ederiz. Cpanel ile hostingimize ise genelde sitemizin sonuna :2082 yazarak kullandığımız Chrome vs tarayıcıdan ulaşıyoruz. Yani xxx.com:2082 ye hosting firmamızın verdiği şifrelerimizi girince hostigimizi yöneteceğimiz arayüze ulaşıyoruz. Ordan maillerimizi oluşturabilir, veritabani oluşturabiliriz sitemizi kurmak için Joomla benzeri hazır kodları kolayca yükleyip kurabiliriz.

Bundan sonraki dersimizde CPANEL imizi yöneterek sitemizi nasıl kuracağız onu göreceğiz.

Kaynak  ve daha fazla ders için : 

 

Yorumlar