• Anasayfa
  • Blog
  • Açılış Stratejisi ve Operasyon Planı Olmayan Proje Başarısız Olmaya Yakındır

Açılış Stratejisi ve Operasyon Planı Olmayan Proje Başarısız Olmaya Yakındır

Ülke olarak web sektörüne çok ısındık ve sürekli yeni yeni projeler üretiyoruz. Hepimizin aklına güzel bir web projesi fikri geliyor bu aralar. Ama sorun şu ki, çoğusu faaliyete geçtikten kısa bir süre sonra bizi hayal kırıklığına uğratacak halde öylece kalıyor ve bir süre sonra severek ürettiğimiz çok inandığımız o projeden vazgeçip ya da projeyi atıl olarak bekletiyoruz ve o ilk heyecanımızı kaybediyoruz. Sonrasında işin nasıl bu hale geldiğini düşünüyor ve üzülüyoruz.

 

Bunun en büyük sebebi çok net aslında, etkili bir açılış stratejimizin ve aylık ve yıllık bir iş planımızın ve projemizin başarılı olması için B - C planlarımızın olmayışı diyebiliriz.

Yani bu şu demektir, web projenizin web site tasarımı, ürün hizmet ve diğer unsurları ne kadar önemliyse müşterileriniz ikna edecek açılış stratejiniz ve B-C planlarınız da en az o öğeleri kadar hatta onlardan daha önemlidir diyebiliriz.

Şimdi temel mesele olarak şu gerçek var, bizler çalışma şekli olarak öncelikle web sitemizin tasarımına, ürün hizmet sunumuna daha çok önem verdiğimiz ve ilk olarak bunlar üzerinde çalıştığımız için işin operasyon kısmına ve potansiyel müşterilerimizi ikna edecek stratejileri düşünmeye fırsatımız olmuyor yada olsa da bu kısmı çok detaylandırmıyoruz.

Oysa sitemizi kod, grafik, metin olarak aylarca yapıp değiştirip hazırladığımız gibi işimizin gerçekleşmesini sağlayacak stratejilerimizide tek tek alternatif planlarınıda uzun süre düşünerek yazarak bir plan içinde yazmamız gerekiyor.

Bir diğer konuda projemizi gerçekleştirirken olmayan kısımları aynı şekilde bırakma ısrarımız. Maalesef uzun süre üzerinde çalıştığımız şeylerin yanlış olduğunu kabullenmek istemiyoruz. Oysa web projemizin her öğesi ile yaşayan bir organizma gibi olduğunu ve sürekli yenilenmesi gereken ve hastalıklı yanlarının ameliyat edilip iyileştirilmesi gerektiğinin farkında olmalı ve bu anlamda cesur olmalıyız.

Açılış stratejimiz nasıl olmalı konusuna gelirsek, bu bir çırpıda yapabileceğimiz ve bulabileceğimiz bir şey değil maalesef, üstüne uzun süre düşünmemiz gerek. Çünkü her işin açılış stratejisi kendine özgüdür. Bunu bir metotla tarif etmek çok zor ama söylenecek bir şey varsa çok etkili ve ikna edici bir şey olmalı. Hediye veya indirim dışında başka başka şeylerde olmalı ki sizi henüz tanımayan insanlar sizin hizmet veya ürününüzü satın almak istesinler.

Hani pazarlamada söylenen temel esas olarak klişe bir şey var ya "insanların ürün veya hizmetinize ihtiyacı olduğuna ikna etmeniz gerekir" diye... Ben açıkcası bunun üzerine kurulan bir stratejinin de işe yaramadığını düşünüyorum artık. Bence insanların işinize ve projenize mecbur olduğunu onlara hissettirmeniz gerek. 

Eğer rekabet olan bir sektörde iseniz zaten çok özel bir avantaj sunmanız gerekir başka firmalardan müşteri çekmek için. Bu yüzden size önerim projenize kafanızda hayranlık duymak ve sitenizi bilgisayardan tabletten ve telefondan açıp açıp sanal bir şeyi sevip durmak yerine sürekli "ben bu projeyi nasıl iş yapar hale getireceğim ve açılış stratejim nasıl olacak ve bu stratejiyi operasyona nasıl dökeceğim"  diye düşünün ve aklınıza gelenleri yazın.

Evet strateji ve yazılı bir açılış planı kadar operasyon kısmı da çok önemli. Çünkü operasyona yanlış adımlarla ve yanlış zamanda veya geciktirilerek dökülecek her hamleniz size kayıp olarak dönecektir. Maalesef iş mesai saatlerimizi işimiz bir web projesi olduğu için, 24 saate yayabilme imkanı yüzünden genelde günleri çok kolay harcıyoruz. Oysa evden bile çalışsak ofis parası ödemesek bile işimizi gerçekleştirdiğimiz operasyon sürecini dakika dakika nasıl kullandığımız çok önemlidir.

Dağınık,plansız ve günleri harcayan bir açılış operasyon süreci sandığımızdan daha büyük sıkıntılar başımıza çıkarabilir.Bu yüzden öncelikle güne inanın ve yazdığınız açılış planını günlere bölerek uygulamaya çalışın ve hangi hamlede hangi sonuçları alabileceğinizi ve aldığınız geri dönüşlerin ne manaya geldiğini anlamaya ve hesaplamaya çalışın.

Bütün bunlar projenize hakim olmanızı ve projenizi bir orduyu yöneten komutan gibi yönetmenizi sağlayacak ve cephede ilerletecektir. Aksi yapılan her şey cephede dolanıp durmak ve zaman öldürmekten başka bir manaya gelmeyecektir.

Şimdi hemen oturup işinizle ilgili açılış stratejinizi, kampanyalarınızı düşünerek yazın ve bunu adım adım nasıl olacağını operasyonel şekilde yazın. 

 

Yorumlar