İntternetten Nasıl Para Kazanılmaz?

Malumunuz ekonominin kötü yönetildiği ve ülke kaynaklarının nüfusun büyük bir kesimi için nerdeyse hiç kullanılmadığı bir ülkeyiz. Bu yüzden 2000'lerde ABD de başlayan .com (datkam) furyasının bizi bulması 2005 ve 2008 leri buldu ve bu zamanlardan beri neredeyse, artık hepimiz 10-12 saat yasadışı mesailerle asgari ücrete sömürülmek yerine internet ile standart ve standart üstü bir yaşamı sağlayacak parayı kazanma derdine düştük.

Network Marketing'le "site satmak"tan  e-ticarete, domain alıp satmaktan tutun bir çok çeşit web girişimi yaptık hala utanmadan sıkılmadan yapıyoruz. Çoğumuz başarısız olduk ve çalışmadığımıza veya harcadığımız sermaye ve emeğe yanıyoruz açıkcası. Ama gene yerimizde duramıyoruz özellikle bu aralar web girişimciliği konusunda Start-up denen olaylarla tekrar tahrik oluyoruz gibi, sakin olmakta fayda var öncelikle...  :)

 "Nasıl sakin olayım ya; oturduğun yerinden para kazanmak denen bi şey var arkadaş birileri yapıyor kazanıyorsa bende yapmalıyım" diyorsanız demeyin demeyiverin ve şu bilgiye bir göz atın benim gibi... Geçende bir gazetede okudum ve küpürünü kesmediğime çok pişmanım.. Şöyle bir araştırma vardı Türkiye dünyanın en girişimci millete sahip olan ülkesiymiş. ABD'den ve Avrupa'dan öndyemişiz. %90 ları buluyormuş bizim girişimci ruhumuz onlar %5-10 lardayken.  Bu iyi bir şey diye düşünürdüm eğer 10 yıl önce ilk web girişimimi yaptığımda okusam ama iyiki 10 yıl sonra öğrenmişim ve anladım ki bu iyi bir şey değilmiş.. Neden? Çünkü girişimci olmak zor bir şey değil veya yetenek gerektiren bir şeyde değil... Serserilik, sorumsuzluk ve tembellik içeren bir şeydir aslında girişimcilik... Yani aklına bir fikir gelir ve o fikri elinde olan sermaye ve emekle bir zaman içinde veya uzun bir süre de kendi bildiklerinle veya profesyonel yardım alarak hayat geçirmeye çalışırsın ve büyük ihtimalle boyunun ölçüsünü alırsın.

Şimdi anlıyor musunuz girişimciliğin aslında ne kadar bayağı ve boş bir eylem veya anlayış olduğunu...

Asıl mesele asıl hüner bir yerde istikrarla çalışmak ve giderlerinin üstünde bir parayı kazanabilmektir. Ha çok girişimciyseniz zamanla birktirdiğiniz bir parayı bu şekilde bir girişimcilik için kullanabilirsiniz. Ya da asıl hüner çalışırken diğer taraftanda girişimci olmaktır.. Ya da en doğrusu ve sağlamı çok ince ve sağlam bir planla sadece bir konuda bir girişim yapıp ve bu girişimde başarılı olmaktır.

Şimdi geri dönüp bakın veya ileriye bakın hangisini yaptınız veya yapabilirsiniz..

Gördüğünüz gibi girişimcilik özellikle web girişimciği çok zor bir iştir ve öyle karambol eylemlerle ve kontrolsüz dağınık bir zihinle başarılı olamazsınız.

 

Kaynak  ve daha fazla ders için : 

 

Etiketler: Girişimcilik

Yorumlar