• Anasayfa
  • Blog
  • Türkiye Bilişim Girişimciliğinin Startup Zırvalamaları

Türkiye Bilişim Girişimciliğinin Startup Zırvalamaları

Bilmiyorum bende katılsaydım ve projelerimden biri start-upla geliştirilseydi, yatırım alsaydı bir plazada ofis yapsam hayatıma baksaydım gene böyle konuşurmuydum, ama ben olmasam bile birinin çıkıp bu konuda bir şeyler söylemesi lazım diye düşünürdüm en azından. Neyse konuya geleyim, tıpkı 2000'lerde başlayan Kişisel Gelişim kitapları, yaşam koçluğu furyasında konusunda olduğu olduğu gibi Türkiye'de e-girişimcilik konusunda da "Startup" denen anlaşılmaz tuhaf bir furya başladı kimsenin ne olduğunu bilmeden merak kesildiği ve aynı Kişisel Gelişim konusunda olduğu gibi en az %75'i pohpoplama/gaz verme diyebilirim. Her ay nerdeyse ir Startup organizasyonu ilanı görüyorum sosyal medyada; konferasnlar konuşmacılar, Allah Allah sanırsın ABD- Silikon Vadisi burda ülkecek yürüyoruz, herkesin başarılı birer web girişimi var, gümbür gümbür işler güçler süper.

Geçende bir gazetede okudum, hatta şimdi kesip saklamadığıma üzüldüm bunları yazarken, Türkiye, girişimcilik oranı olarak dünyanın en ileri ülkesiymiş %90 lardaymış girşimcilik ruhumuz ABD bile %40 larda falan... Bu iyi bir şey diye de bakarsınız aslında ama iyi değil işte, hepimiz çalışmaktan kaçıyoruz ve çakıyoruz ve ülkecek gerçekçi olmayan hayalci ve tembel insanlarızın bir başka ifadesi o %90 girişimcilik oranımız. 10-15 yıldır e-girişmci olan 34 yaşında biri olarak söylüyorum bunu. Bizler maalesef adam gibi çalışmayı da girşimciliği de beceremeyen bir milletiz ve bunun en büyük sebebi İstanbul'un merkezinde oluşturulan ve ülke gerçekleriyle uyuşmayan iş hayatı pazarlamasıdır. İstanbul'un merkezinden maalesef öyle bir yapay veye sadece belirli bir kesime hitap eden bir batı tarzı girişimcili ve iş hayatı algısı oluşturuluyorki buna ülkenin her yerinden kanan bizler saçma sapan bir gerçeklik için de yaşatıyoruz kendimizi ve sonuç fiaysko oluyor dönüp baktığımızda.

Bunun en güzle ve son örneği şu Startup denen şeyler, malum bu konuda etohum var bilirsiniz, ki ben daa startup ın anlamını bile bilmiyorum, yukarı başlamak mı neyse artık, girşimleri hızlandıran program falan filan... 10 yıldır profesyoenl web girişimcisiyim üstelik ve hala şu startup denen şey için göremiyorum kendimi, iki projem ulusal gaztelerde haber oldu bir tam sayfa falan.

İşte mesele bu, ülkede herşey hava olarak var, İş ve icraat olarak yok, ayrdımlaşma yok işbilriği yok çözüm ortaklığı yok, maillerine bile kimse daha düzgün bakmıyor bu ülkede ve cevap yazmıyor insanlar birbirilerine. Baktım en son 2008'de başlamış etohum ve birde etohum'un dün düzenlediği Girişimcilik Zirvesi vardı ve izleyeyeyim dedim, atıl projeleri ile bekleyen bir "loser" e-girişimci olarak bakayım dedim, belki bi umut bir şey olur dinlerim duyarım vay be derim evt doğru yoldayız biz, ama bir baktım tam bir fiyasko nerdeyse, konuşmacılar arasında Hostingciden den tut karikatitüriste ve kambersiz düğün olmaz misali Erikli suyu satıp e-sektöre giren, parayı webe yatıran Hasan Aslanoba...

Yani arkadaş düşündüm, bir ülkede 7-8 yıllık tecrübenin gelebildiği noktaya bakıyorum, Erdil Yaşaroğlu'nun komikliğini pazarlamaya kalmış bir e-girişimcilik zirvesi. Neymiş efendim "mutlu olmadığınız işi yapmayın"mış. Erdil YAŞAROĞLU, popüler kültür içinde 15 senedir paraya doymuş bir adamın son derece kişisel ve kimse için bir manası olmayacak bu  firkini nüfusunun 25 milyonu "fasfakir" olan ülkenin asgari ücretle açlık sınırında imtihanı olan bir ortamında, ve herkesin bir çare kredi akrtı ve kredi borçları içinde e-girişimciliğie sarıldığı bir ortamda büyük bir üniversitede bursla yada kredi ile cebelleşşen üniversitelilere ve ekrandan izleyenelere egirişimcilik sektöründe verdiği mesaja bakarmısınız : mutlu olmadığınzı işi yapmayın" olur abi önce bi mezun olup kredi borcumu ödeyeyim diyen yok tabi aralarında hepsi pişmiş kelle giib sırıtıyor. Tabi sorun Erdil YAŞAROĞLU unda değil onu oraya çıkaranda. Biz Erdil YAŞAROĞLU nun internetin i döneminde Komikaze den biliyoruz ve kendisi 2000 lerin başında kaldı aradan 15 yıl geçmiş ve siz kalkıyor bu adamı konuşmaya çağıyorsunuz egrişimcilik zirvesinde... Sonrada ülke neden gerilerde üniversiteler neden geride..Bu sektörde en az 10 yıl geride kalması gereken bir komiklik meslekli birini çıkartıp konuşturma yaptırıyorlar. Sonrada "ülke neden geride". Arkadaşım Erdil YAŞAROĞLU internet konusunda hele girşimcilik konusunda Türkiye de en son konuşması gereken kişi. Ha konferansa bir tat tuz olsun diye koyuyorsanız ki bu da çok saçma orada girşimciliği öğretmek istediğiniz adama diğer konuşmacılarla anlattrıp anlattırıp sonra komik birini çıkarıp "ya az önce o dinlediklerinizi unutun" manasında ii komiklik olan birine "hayatta mutlu olacağınız şeyleri yapmaya bakın" dedirmek öncelikle girişimciliğe ve orda toplanan umutlu girişimci adaylarına ve yapmaya çalıştığınız işe hakarettir. Girişimcilik mutluluk için yapılmaz, dünyanın neresinde olursa olsun girişimcilik başkasına çalışmak istemeyenlerin mecburi işidir. 

Diğer yandan ülkecek şişirilen beklentiler vesaire  Düşündüm bir ara "ya bu sözü sanki 6-7 önce gene duymuştuk" diye bir yerlerde. Hatta twwet attım ben mi dezavu yaşıyorum ülke olarak geriye mi gidiyoruz dedim.

Çok sinirlendim açıkcası, açıyorsun etohum diyrosun ülkenin girişimcilik motoru bakıyorsun Girişimcilik Zirvesi adında bir toplnatı ve bu ülkenin son 10 yılda internet konusunda çok geliştiği algısı ve buna göre çok üst düzey konuşmalar vs bekliyorsunuz ama bundan 10 yıl öncede kalan hosting girişimciliği ve Komikaze falan diye iş yapanlar çıkarılıyor.

Bunları neden böyle sert ve hoşgörüsüz söylüyorum biliyor musunuz? Yapmasınlar bu gençleri bu ülkeyi siyasetçiler gibi zehirlmesinler.

Sonra zirve sonrası etohum'un kurucusu Burak Baydemir in bir konuşma başlığını gördüm twitterda tekrar bri şok geçirdim "elimizde sihirli değenek" yok demiş. 8 yılda Türkiye de egirişimcilik konusunda merkezde bulunan birisin ve çıkıp halkın sırtına binen ensesi yemekten kalınlamış merkez sağ siyasetçisi gibi konuşacaksın. Vah vah üstelik bu olaylar İTÜ'de oluyor...

Zirvedeki bütün konuşmacıları dinlemedim ama birini şok olarak hayretle izledim. Sadecehosting.com'un kurucusu konuşmaya davet etmek nedir mesela? Bu şeye benziyor yani iktidarın 2015 te duble yol yaptık demesi gibi bir şey, hosting nedir arkadaş veri merkezi nedir? Google en son Holllanda ya 1 milyar dolarlık veri merkezi kurdu. Lafı biel olmuyor bunun iş sayılmıyor... Bu işi o yapmasa zaten birileri yapacak telekom sektöründen, farkı ne neye yaramış sadecehoting.com?  Adamlar saatte 500'km ile giden tren yapmış sen duble yol yaptık diyorsun gibi bir şey. Hosting dediğiniz şeyi veya onun girşimcisini en fazla 2010 da çıkarabilirsiniz konşmaya. Sadecehosting.com un kurususunu kişisel anlamda da hayretle izledim korku filmi gibi bir şeydi, girişimcilik macerasında akıl almaz yaptığı son derece kişisel şeyleri anlattı;  annesinin kayınbabasının evini ipotek ettirmekten falan bahsetti kanım dondu adeta. Vay be dedim arkadaş egirişimciliğin böylesi olmaz olsun sen ne yapmışsın öyle madem yaptında niye çıkıp kendini rezil ediyorsun...

Tuhafıma gidiyor, ya da bilmiyorum benim mi beklentilerim yüksek. Ben mesela 3 senedir Twitter'dan sonrası ne olabiliri düşünüyorum ve projelendirdimde ve en son Mark Zuckerberg in "Facebook a 10 yıl rakip beklemiyorum" demesinin anlamını düşünüyorum ve en azından Türkiye'de gişimclik zirvesinde hiç mütevazi olamayacağım bunun konuşulmasını beklerim. Aksi ülkeye hakarettir bu işin ABD den çıkması beni ilgilendirmiyor, çünkü Twitter dan sonrasını projelendirdiğim sitede mesela "Pakistanlı" birinin yazılımını kullanacağım çünkü bu konuda yapılmış en iyi yazılım o ve dünyaca kullanılıyor. 

Bir şey daha ekeyeyim,  en son bilirsiniz ülkenin merkezi deiğim Nişandaşından bir yazılım firması sahibi intihar etti, geride bir video bırakarak. Düşünüyorum da şimdi böyle bir ülkede neden etmesin? Halbu ki şunu da düşündüm o arkadaş öldüğünde; ülke bilişimi bu potansiyeldeyken niye en azından globalde bir şeyler yapmayı düşünmedi de neden hayattan bu kadar bıktı ve intihar etti. İşte bu sahtelikten dolayı çünkü bu ülkede önde ve öncü olan kişiler çok vasatlar ve vasatlıklarıyla malum sektörü kaplıyorlar..

 

Üzülüyorum, ülkemizde e-girişimcilik adına; niteliğin, işbirliğinin, yardımlaşmanın, orjinalliğin sıfır olduğu bir ortamda bu tür saçmaca icra edilen startuplarla sektör başka gözüküyor ve insanlarımız hevese kapılıyorlar. Her şeyi laylayloma dönüştürdük bari bu internet çağını dönüştürmeyelim. Bırakalım bu alan bari gerçek profesyonellere kalsın işinin erbabı olanlara, ilerici düşünenlere, vasat olmayanlar, normal insanlara kalsın...

 

Eğer 2000'lerde kişisel gelişim konusunda bir çok insan çıkıp "içinizdeki öküze oha deyin" gibi karşı bir eleştiri geliştirseydi ve gaz ve balon bir hava oluşturulmasaydı ülke halkı olarak kişisel gelişim kitabı okuyup bu coşmaz batmazdık sanırım. Şimdi e-girişimcilik konusunda geç kalmadan bu yapay e-girişimcilik gazlamalarına inanmamak ve gerçekçi şekilde yol almak için geç değil. Aksi takdirde geç değil 2-3 yıl sonra dönüp hayatıan baktığında o dönem amma gaza gelmişiz bu startuplarla ve amma aptalmşız diyecek insanlar çoğalacaktır. 

 

Buyrun beni küstah, kıskanç veya herşeye muhalif biri sanan biri varsa 

projelerimi okuyun alttan yukarı veya yukardan aşağı http://comtrell.com/web-projeleri

Bu comtrell.com da ki ilk blog yazım olsun devamı gelecek https://twitter.com/oumitvar 

Yorumlar